Televizory s 3D technologií zažívaly v posledních letech obrovský boom. Tehdy je jako novinku na trhu chtěl vyzkoušet téměř každý. Klasické 2D televize jsou dnes zastaralé a pomalu na ústupu, nedá se však tvrdit, že je zcela nahradily 3D televize.
V potaz musíme vzít obrovské rozšíření stolních počítačů a notebooků, které dnes dokážou částečně roli televize převzít. Na druhou stranu, jen těžko mohou poskytnout tak kvalitní divácký zážitek.
UPOZORNĚNÍ: Protože byl vývoj 3D televizí ukončen, nahradili jsme níže uvedený srovnávač nejlepšími TV, které doporučuje TV SPECIALISTA. Dnešní obraz nahrazuje 3D technologii. Pokud chcete skutečnou technologii, doporučuji Virtuální Realitu.
TOP 3D televize, které doporučuje TV specialista
3D televize začínají být čím dál více oblíbené
Oblíbenost 3D televizí dokládá zejména stále se zvyšující prodej. To může být dáno tím, že zatímco na počátku nebyla 3D technologie příliš přitažlivá, dnes je situace jiná. Vývoj se v poslední době velmi zrychlil a dnes dokáže 3D technologie nabídnout opravdu tolik předností, že zaujme i původně nedůvěřivé diváky. Velký podíl na tom samozřejmě mají i doplňkové služby a funkce těchto chytrých televizorů.
Lidé vyhledávají 3D televize zejména kvůli stále vyšším nárokům, jedinečnému zážitku a jistému komfortu. Obrovská skupina fanoušků sportu si trojrozměrné televizory pořídila převážně kvůli sledování sportovních přenosů, které rázem dostaly zcela nový nádech. Další významnou skupinou jsou nároční diváci, v jejich případě dokázala nová 3D technologie prakticky nahradit klasické promítání v kině.
TIP: Nevíte si rady s výběrem oné správné televize? Potom doporučuji si přečíst článek “Jak správně vybrat televizi“.
Jaké 3D technologie jsou na trhu?
Trojrozměrný obraz je iluze, nicméně pokud zvolíte tu správnou technologii, může to být dokonalá iluze, ze které si odnesete prvotřídní zážitek. V dnešní době existují prakticky tři technologie, jak trojrozměrný obraz vytvořit.
Všechny mají své výhody i nevýhody, liší se jak kvalitou obrazu tak zejména cenou. Ve dvou případech se neobejdete bez 3D brýlí. Třetí případ poukazuje spíše na možnou budoucnost a technologii ve vývoji.
Aktivní 3D brýle
V tomto případě jsou 3D brýle plnohodnotným elektronickým zařízením, které musí být napájeno. Praxe je taková, že se využívá přímo zabudovaného akumulátoru nebo u levnějších variant vyměnitelných „tužkových“ AA baterií. Princip je zcela jednoduchý, brýle se pomocí bezdrátového přenosu synchronizují s druhým zařízením, tím může být právě televize, která převádí obraz do trojrozměrné podoby.
Pasivní 3D brýle
Bez 3D brýlí se sice neobejdete ani při pasivní 3D technologii, nicméně fungují zcela rozdílným způsobem. Brýle mají zabudované polarizační filtry, které samy o sobě převádí obraz do trojrozměrnosti. Televize v tomto případě jen přizpůsobí obraz tak, aby ho mohly brýle správně filtrovat a zobrazovat očekávané 3D rozlišení. Jedná se o obyčejné brýle, které mají pouze zabudované speciální skla.
3D obraz bez brýlí
Technologie trojrozměrného obrazu, který lze sledovat pouhým okem, je stále na počátku svého vývoje, proto je značně nedokonalá. Hlavními nevýhodami je především omezenost pozorovacího úhlu, vzdálenost a také poměrně malé rozlišení obrazu, který může být celkově nekvalitní. Na druhou stranu se zdá, že právě tohle by mohla být budoucnost 3D televizorů.
Kterou technologii využít, aktivní, nebo pasivní?
Aktivní 3D technologie vám přinese mnohem čistší a kvalitnější obraz, který lze zobrazit v plném rozlišení. Nevýhodou naopak je, že aktivní brýle jsou dražší. Lze je sice pořídit také relativně levně, ale bývají většinou nepohodlné, příliš těžké a mnohdy i nespolehlivé. Vždy je lepší zvolit raději osvědčené brýle od renomovaného výrobce, na které se můžete plně spolehnout.
Pasivní 3D brýle nemají v porovnání s aktivní technologií téměř co nabídnout. Jedinou možnou výhodou je právě výrazně nižší cena, která je však vykoupena nekvalitností obrazu, ten navíc nikdy nedosáhne plného rozlišení.
Co mi může nová 3D televize přinést a vyplatí se vůbec?
Jak už vyplývá ze zmíněných informací, 3D televize vám přinese především nový zážitek při sledování oblíbených filmů, sportovních přenosů, apod. Díky trojrozměrnému obrazu a dalším špičkovým funkcím, které dnes tyto televize mají, budete doslova vtaženi přímo do děje. Pokud trávíte sledováním televize opravdu mnoho času a je vaším koníčkem, rozhodně při koupi 3D televize nebudete litovat.
Nicméně ještě než si nový televizor pořídíte, vyzkoušejte raději možnosti 3D technologie osobně. Jednak ne každý takový obraz „snese“, některým jedincům se při sledování 3D, zvláště s brýlemi, může dělat nevolno od žaludku nebo bolet hlava. Dále existuje skupina populace, která má oční vady a některé z nich mohou vnímání 3D technologie značně omezit nebo dokonce znemožnit.
- zcela nové vnímání obrazu
- úchvatné záběry
- ostřejší detaily
- větší rozlišení
- komfort
- celkově vylepšené funkce (např. zvuku)
- opravdu kvalitní 2D obraz
- opravdový zážitek při sledování
- vyšší pořizovací cena
- nemožnost sledovat 3D obraz s očními vadami
- možná nevolnost a bolest hlavy
Spokojenost a zkušenosti uživatelů
Jestliže vlastníte 3D televizor, přispějte svým názorem do naší recenze. Značně tak ulehčíte koupi některým čtenářům. Můžete zmínit typ televizoru, jeho klady i zápory. Každá taková reakce je pro nás velmi cenná.
Renomovaní výrobci 3D televizorů
Jestliže si lámete hlavu, od kterého výrobce si 3D televizi koupit a který z nich má 3D technologii nejdokonalejší, odkážeme vás na několik z nich. Průkopníkem těchto převratných zařízení na českém trhu je jihokorejská společnost Samsung. Tento technologický „gigant“ uvedl první 3D televizor v roce 2010. Zároveň je zárukou kvality a to téměř u všech svých elektronických zařízení.
Jako další můžeme jmenovat například výrobce LG, který pravidelně posunuje vývoj své 3D technologie kupředu. Podobně činí také Panasonic a Sony. Naopak se raději vyhněte neznámým výrobcům, protože 3D televizory jsou poměrně složité na výrobu a obraz by nemusel být stoprocentní.
Chcete výrazně prodloužit životnost vaší televize, aby vám vydržela i 20 let?
Potom získejte E-book ZDARMA: 13 TIPŮ, jak prodloužit životnost televize. Stačí jen vyplnit níže e-mail, jméno a odeslat žádost, pomocí tlačítka.
Napsat komentář