Jak propojit notebook k televizi

Začíná příjemný večer, vy usedáte s rodinou na gauč, zapínáte televizi a zjišťujete, že vás dnešní program nezaujal. DVD po ruce žádné a společenské hry máte ohrané. Co teď? Řešení je jednoduché. Stačí si přečíst tento návod “Jak propojit notebook k televizi”

K čemu je dobré propojit notebook k televizí

Nemusíte se krčit u psacího stolu nebo sdílet nepohodlný pracovní prostor s ostatními – usaďte se na pohovku a užívejte si vymoženosti techniky. Sjednocení počítače s televizí totiž nabízí širokou škálu využití.

Podívejte se na fotky či videa z dovolené nebo si dokonce pusťte váš oblíbený film! Propojení počítače s televizí není žádná věda, jde o zcela jednoduchý proces.

TIP: Možná vám to pomůže, ale nic jsem neřekl. Hodně toho můžete najít na www.ulozto.cz, kde se nachází nespočet materiálů i filmů. Také existují stránky s filmy online zdarma.

Co budete potřebovat:

  • Počítač nebo notebook
  • Samozřejmě televizi
  • HDMI kabel (Nejlepší rozlišení, obraz)
  • VGA kabel u starších grafických karet (Horší obraz) U tohoto druhu nedoporučuji více jak 5 m, protože dochází k rušivým problému a k větší nekvalitě obrazu

Zvládne propojení počítače k TV vaše televize?

Možná se zdá, že schopnost propojení umí jen nejmodernější televize. Určitě nezoufejte, poradí si s tím i starší kousky. Pro přenesení obrazu existují 4 základní kabely.

Začněme s tím naprosto nejčastějším, který se u televizí objevuje již pár desítek let. Jmenuje se SCART kabel a určitě ho nepřehlédnete – je velmi široký. Dokáže přenést oboustranně video, a tak ho můžete využít i pro nahrávání videa z televize. Protože je to už starší kabel, nedokáže přenést HD signál, což je vysoce kvalitní rozlišení, ve kterém i televize vysílají jen vybrané programy.

TIP: Víte, jak správně vybrat novou televizi?

Dalším způsobem je KOMPONETNÍ VIDEO, nejkvalitnější připojení pro analogové vysílání (starší a méně kvalitní způsob vysílání). Jeho propojení může připomínat deaktivování bomby v akčních filmech – objevují se zde totiž tři konektory: červený, zelený a modrý. Můžeme vás ale ujistit, že toto propojení je na rozdíl do nebezpečných bomb hračkou. Nevýhodou komponentního videa je jeho neschopnost převést zvuk, dále si ale ukážeme, že to za něj dokáže jiný konektor.

Pokud komponentní video je nejkvalitnější připojení notebooku s televizorem pro analogové vysílání, pak tu musí být nejkvalitnější možnost připojení pro digitální vysílání, – nejkvalitnější způsob propojení vůbec. To nabízí HDMI propojení, což je malý výstup zpravidla mající nad sebou malou zkratku HDMI.

Představujeme Vám také KOMPOZITNÍ VIDEO, což je žlutý výstup, který je v dnešní době považován za nejméně kvalitní. Doporučujeme ho využít jen v případě nouze, protože byste si obraz kvůli malé kvalitě nemohli moc užít.  Poslední typ, který můžete na svých televizích najít, je konektor S-video, který se využívá především pro kamery.

Nejlepší televize, které doporučuje TV specialista

Televize Uhlopříčka Obraz Funkce
65

Samsung UE65TU7072

164 cm SMART LED, 4K Ultra HD, PQI 2000 (50Hz) DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 2× HDMI, 1× USB, WiFi, Bluetooth, DLNA, HbbTV 2.0, herní režim, Apple TV, O2 TV, Netflix, HBO GO, Steam Link, Voyo, Apple Airplay 2, párování s mobilním zařízením, Tizen, VESA 400×300 mm, repro 20W, A+
Zjistit cenu
Sony Bravia OLED KD-55AG8

Sony Bravia OLED KD-55AG8

140 cm ANDROID SMART OLED, 4K Ultra HD, Motionflow XR 1000 (100Hz), HDR10, HLG, Dolby Vision duální tuner DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 3× USB, CI+, USB nahrávání, LAN, WiFi, Bluetooth, Chromecast, Miracast, HbbTV, herní režim, hlasové ovládání, Netflix, HBO GO, VESA 300×300 mm, repro 40W, Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, DTS Digital Surround, B
Zjistit cenu
Sony Bravia KD-75XG8096

Sony Bravia KD-75XG8096

189 cm ANDROID SMART LED, 4K Ultra HD, Motionflow XR 400 (50Hz), Direct LED, HDR10, HLG, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 3× USB, CI+, USB nahrávání, LAN, WiFi, Bluetooth, DLNA, Chromecast, Miracast, HbbTV, herní režim, hlasové ovládání, Netflix, HBO GO, VESA 300×300 mm, repro 20W, ClearAudio+, Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, DTS Digital Surround, A
Zjistit cenu
Samsung UE50TU7072

Samsung UE50TU7072

125 cm SMART LED, 4K Ultra HD, PQI 2000 (50Hz) DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 2× HDMI, 1× USB, WiFi, Bluetooth, DLNA, HbbTV 2.0, herní režim, Apple TV, O2 TV, Netflix, HBO GO, Steam Link, Voyo, Apple Airplay 2, párování s mobilním zařízením, Tizen, VESA 200×200 mm, repro 20W, A
Zjistit cenu
Philips 55PUS7304

Philips 55PUS7304

139 cm ANDROID SMART LED, 4K Ultra HD, PPI 1700 (50Hz), HDR10+, Dolby Vision DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 2× USB, CI+, USB nahrávání, LAN, WiFi, Bluetooth, DLNA, Chromecast, HbbTV, herní režim, hlasové ovládání, Ambilight, Netflix, HBO GO, Voyo, Google Assistent, Amazon Alexa, VESA 300×200 mm, repro 20W, Dolby Atmos, A+
Zjistit cenu
Samsung QE65Q64T

Samsung QE65Q64T

164 cm SMART QLED, 4K Ultra HD, PQI 3200 (50Hz) DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 3× HDMI, 2× USB, USB nahrávání, WiFi, Bluetooth, DLNA, HbbTV 2.0, herní režim, hlasové ovládání, Apple TV, O2 TV, Netflix, HBO GO, Steam Link, Voyo, Apple Airplay 2, párování s mobilním zařízením, Tizen, VESA 400×300 mm, repro 20W, A+
Zjistit cenu
TCL 50EP660

TCL 50EP660

125 cm ANDROID SMART LED, 4K Ultra HD, PPI 1200 (50Hz), Direct LED, HDR10, HLG DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 3× HDMI, 2× USB, CI+, LAN, WiFi, Bluetooth, DLNA, Chromecast, HbbTV 2.0, herní režim, hlasové ovládání, Netflix, HBO GO, Google Assistent, párování s mobilním zařízením, VESA 200×200 mm, repro 20W, A+
Zjistit cenu
LG 43LM6300PLA

LG 43LM6300PLA

108 cm SMART LED, Full HD, TruMotion 1000 (50Hz), Direct LED, HDR10 DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 3× HDMI, 2× USB, CI+, LAN, WiFi, DLNA, HbbTV, Netflix, HBO GO, Voyo, WebOS 4.5, VESA 200×200 mm, repro 10W, A+
Zjistit cenu
LG 43LK5100PLA

LG 43LK5100PLA

109 cm Televize LED, Full HD, 50Hz DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, CI+, USB nahrávání, A+
Zjistit cenu

Čím tedy propojit notebook nebo PC k televizi

Modernější počítače mají v sobě již zabudovány konektory HDMI, díky nichž jde snadno propojit notebook s televizí, u nichž je dnes samozřejmostí HDMI vstup. Starší počítače či notebooky bohužel většinou nedisponují HDMI výstupem, ale VGA. Další možnosti jak propojit notebook k televizi nebudu vysvětlovat, protože tyhle dvě metody vždy fungují.

Ještě se vyskytuje také běžně používaný kabel DVI na který jsem málem zapomněl. Pokud nemáte v počítači výstup na HDMI, ale máte DVI, potom určitě doporučuji zakoupit  kabel s jednou koncovkou HDMI a druhý konce s DVI, pomocí něhož dosáhnete také vysoké kvality jako u HDMI.

Kabely HDMI, DVI a VGA

Jak nastavit propojení v počítači?

Popcorn připravený, správné kabely zapojené? Teď už stačí jen nastavení v počítači. Nabízejí se hned dvě snadné možnosti nastavení. Buď monitor takzvaně duplikujete, laicky řečeno zdvojíte nebo si nastavíte přenos přímo v operačním systému. V každém operačním systému fungují tyto funkce trochu jinak, uvádím zde ty nejčastější a nejsnadnější.

TIP: Vyberte si tu správnou a nejlepší 3D televizi

Jak se dostat do nastavení obrazovek

Pokud duplikujete monitory, ukáže se Vám to samé na monitoru i na obrazovce TV. Nejčastější kouzelná formulka je stisknutí tlačítka Windows (Po levé straně od mezerníku) + klávesnicí P, a následné si vyberete možnost rozšíření nebo duplikování obrazovky.

Nastavení zobrazení pomocí tlačítek - Windows+P

Můžete také kliknout na plochu u počítače pravým tlačítkem u PC myši a následně vyberete “Nastavení zobrazení”. Poté vám vyskočí okénko s položkou “Více monitorů”, zde si navolíte jaký obraz se má zobrazit na televizi.

TIP NA ELEKTRO ZÁBAVU: Chcete se dopravovat například do práce o 70% rychleji a levněji? Pak se podívejte na elektrovozítka, jakou jsou například elektrické jednokolky, elektrické koloběžky nebo na Hoverboardy.

Nastavení zobrazení

Dále se dá propojení nastavit tak, že na ploše kliknete kamkoliv, najedete na nastavení zobrazení a přidáte nový monitor. Samozřejmě musíte myslet i na to, že musíte přepnout vaší televizi na HDMI vstup.

                Teď už stačí jen vybrat ten pravý film či fotky a pohoda může začít!

Video jak propojit notebook k televizi

Návod zdarma: 13 tipů, jak prodloužit životnost televize

E-book ZDARMA: Jak prodloužit životnost televize

Chcete výrazně prodloužit životnost vaší televize, aby vám vydržela i 20 let?

Potom získejte E-book ZDARMA: 13 TIPŮ, jak prodloužit životnost televize. Stačí jen vyplnit níže e-mail, jméno a odeslat žádost, pomocí tlačítka.

Ověřený prodejce

Ověřený prodejce Kasa.cz - Doporučuje TVspecialista.czHodnocení 5 hvězd

Osobně nakupuji z kasa.cz, kde mají ty nejlevnější ceny a pří nákupu nad 1 000 Kč je doprava ZDARMA. E-shop Kasa.cz využívám již několik let a jsem s jejich profesionalitou vždy spokojen. Především nabízí ty nejnižší ceny na trhu. Rovněž k tomu, působí v ČR a SL po mnoho let a ví, jak se chovat ke svým zákazníkům.

(Možnost také splátkového kalendáře)

TV specialista

Martin Sladký (71 let) - TV specialista

Martin Sladký (71 let) – Ostrava

„Považuji se za TV specialistu, protože se věnuji elektronice od roku 1970 a  konkrétně televizorům od roku 1990. Prošli mi pod rukami tisíce typů a všechny dostupné značky na trhu, i ty co už mezi námi nejsou. Nyní už jsem v důchodu, sice bohužel už nejsem schopný pracovat rukami jako dříve, proto se aspoň koníčku věnuji na tomto portále, kde se snažím čtenářům pomoci s výběrem toho kvalitního televizoru na kterém si i třeba zapaří hry.

Pocházím z dob, kdy výrobky dosahovali opravdové kvality a taková televize, skříň nebo pračka vydržela i 20 let, což bohužel dnes vidím zřídka u jakéhokoliv produktu. Jelikož mám dlouholeté zkušenosti se všemi značkami, vybírám pouze ty které nabízejí opravdovou kvalitu.

Bohužel u mnohých značek s obrovskou výrobou, jsem zaznamenal vysokou poruchovost, proto se snažím zde na portálu doporučovat a recenzovat, pouze kvalitní a dlouhověké televize i  jiné produkty mnou zakoupené.“

Může vás zajímat

E-book ZDARMA: Jak prodloužit životnost televize

Chcete výrazně prodloužit životnost vaší televize, aby vám vydržela i 20 let?

Potom získejte E-book ZDARMA: 13 TIPŮ, jak prodloužit životnost televize. Stačí jen vyplnit níže e-mail, jméno a odeslat žádost, pomocí tlačítka.

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]