Jak si vybrat novou televizi, si pokládá každý kupující. Na tuto otázku vám odpoví TV specialista s více jak 20 letou praxi s televizory. Protože televize a jiná elektronika, se neustále vyvíjí, nemohl jsem ani já zaostávat. Jednak z praktického důvodu, protože jsem se věnoval opravám a prodeji televizorů od roku 1989, ale také proto, že je to můj koníček.
Dnes už jsem takový hravý dědula, který ho nebavilo ležet neustále na zahradě, proto mi pomohl můj vnuk s tímto portálem, kde se snažím čtenáře navést na tu správnou koupi a to nejeden televizorů. Otázku „Jak si vybrat novou televizi“ jsem slyšel snad milionkrát, jak od mých bývalých zákazníků, rodiny a přítel.
Jak vybrat televizi – Položte si tyto základní otázky
Především si musíte položit nemálo otázek, které jsem vypsal níže, abyste si byli jisti, co opravdu chcete.
- Do jaké místnosti bude televize určena? (Ložnice, dětský pokoj, obývák, kuchyně …)
- Jaké funkce očekáváte od televize? (Wi-fi, Smart TV, TV s DVD, ovládání na dálku, atd..)
- Jaká je pozorovací vzdálenost od televize? (Níže naleznete doporučené velikosti na určité vzdálenosti)
- Opravdu potřebujete Smart TV s Wi-fi? (Časem přijdete na to, že tyto funkce stejně moc nebudete využívat. Pohodlnější je PC nebo notebook.)
- Jak bude televize umístěna a kde? (Zeď, televize se stojanem, atd..)
- Chcete raději známou značku nebo kvalitu? (Samsung a LG jsou populární značky, ale v její množství výroby mají nekontrolovatelnou kvalitu. Televize Gogen sice není až tak známá, ale dosahuje špičkové kvality a dlouhověkosti, jak známé z dávných let)
- Sledujete televizi často nebo zřídka?
TV SPECIALISTA doporučuje tyto nejlepší televize roku 2020
Televize nad 100 cm
Doporučená vzdálenost při výběru kvalitní televize
Znám mnoho případů, kdy si kupující koupil obří televizi do malé místnosti. Časem je začali bolet oči, za krkem a některé i při sledování televize začala bolet hlava. Nejčastěji se toto stává, pokud si zákazník zakoupí televizi velkých rozměrů do malého pokoje, kdy se dívá na uhlopříčku 124 cm ze vzdálenosti 1 m. Pocit, že sedíte jak v kině, za cenu zdraví.
Jak si vybrat novou televizi a to bez zdravotních komplikací a k příjemné sledovanosti, doporučuji si vždy velikost uhlopříčky televizoru vynásobit 2,5 násobek, tímto vám vyjde vzdálenost, kde by měla být televize umístěna. Mnohdy si můžete i prodloužit vzdálenosti, připevněním například televize Gogen na zeď, pomocí speciálních držáků.
Velikost úhlopříčky | Doporučená pozorovací vzdálenost |
22“/ 55 cm | 0,8 – 1,2 m |
28“/ 71 cm | 1,1 – 1,6 m |
32“/ 81 cm | 1,3 – 1,8 m |
40“/ 101 cm | 1,4 – 1,8 m |
42“/ 106 cm | 1,0 – 1,8 m |
50“/ 127 cm | 1,0 – 2,0 m |
55“/ 139 cm | 1,1 – 2,1 m |
SMART TV – Vyplatí se chytrá televize?
Nejčastější chyba nezkušených mezi televizory, přitom jsou do nich tlačeny prodejci velkých středisek s elektronikou, přitom je nikdy nevyužijí. V době kdy vyšli nové chytré televize, jsem musel mít ihned jednu doma.
Po týdnu jsem zjistil, že chytrá televize s Wi-fi, je pro mne zbytečná. Práce na ní je složitější než na běžném počítači s Windowsem, proto je využijete pouze na pár situací a stejně vše budete dělat přes počítač.
Možná jediná výhoda spočívá v tom, že můžete sledovat filmy online youtube a podobně. Ale na to vám stačí propojit počítač pomocí HDMI kabelu, během 5 minut. Opravdu si uvědomte, zda má význam pro vás chytrá televize a pokud není levnější, což mnohdy často bývá, si vybrat klasickou televizi.
Ještě mohu vyzdvihnout u chytrých televizí jejich snadnou ovládatelnost, pomocí dalších chytrých zařízení jako je mobil nebo tablet.
TIP: Osobně mohu doporučit televize Gogen, který jsou chytré ale za cenu klasických. Především jde o nejkvalitnější televize na trhu.
Zahnutá televize nebo rovná?
Posledním trendem jsou zahnuté televize, ale osobně je nenávidím. Kamarád mi jednu vypůjčil na jen měsíc na odzkoušení a už po dvou týdnech putovala zpět. Raději jsem si vzal zpět svou rovnou televizi Gogen.
Jakmile jsem si lehl na bok v mém gauči, začala katastrofa. Obrazovka byla zalomená, což mi prostorově nesmírně vadilo. Jediný dobrý sledovací uhel byl v sedě, přímo před obrazovkou.
Proto jako specialista na televize, určitě doporučuji rovné televize, rozhodně i ušetříte!
Vyplatí se 3D televize za ty peníze?
A je to tu, přenos 3D. Opět novodobá technologie, aby se zase navýšil prodej velkým korporacím. Podobně jak to je u telefonů, kde jsou co půl roku nové Samsungy, Iphony, atd.., pro zvýšení prodejů a ziskovostí velkých značek. Opravdu využijete 6 jader v telefonu a tak obrovský displej za takové neskutečné peníze. Upřímně vám řeknu, ano aplikace zatím nevyužívají takový výkon.
UPOZORNĚNÍ: Dnes už 3D televize nejsou k mání, jelikož pro prodejce nebyly výhodné, kvůli malému zájmu zákazníků
Sám mám Samsung Ace 4, který mě vyšel na 3 500 Kč, neustále na něm pracuji, využívám náročné aplikace i si zahraji a nikdy se mi nestalo, že by něco nezvládl. Přitom mám ještě zapnutý chrome prohlížeč s více jak 100 otevřenými záložky (Už se mi nezobrazuje počet jen smajlík 😀 )
Opravdu potřebuji za 15 000 Kč telefon, při tom jej využívám denně na práci?? NE, jsou to vyhozené peníze za něco, co stejně nikdy nevyužijete? Nebo vám jde o to, abyste byli před ostatními IN?
Přesně podobný systém funguje u televizí, jako jsou ty s 3D technologií. Za neskutečné peníze si koupíte technologii, kterou využijete opravdu zřídka. Jednu máme doma v takové společenské místnosti a sám vím, že dlouhodobě 3D nejde sledovat. Týden jsme po zakoupení televize sledovali 3D filmy a pak nás to omrzelo. Moc jich ani taky není.
Pokud jste ale filmoví blázni, potom vás tato technologie určitě pohltí. Bohužel pro mě je to něco navíc, za nemalé peníze, co stejně časem omrzí a nebudete tuto technologie využívat vůbec nebo jen opravdu zřídka.
TIP: Při kupování televize 3D se vždy dotazujte, zda jsou součástí také brýle. Častokrát nejsou součástí balení.
Navíc ještě se 3D televize rozdělují do níže dvou uvedených technologií:
Aktivní 3D technologie
- Rychlejší střádaní snímků pro levé a pravé oko. Brýle pak střídavě zatemňují jedno, nebo druhé sklíčko
- Při zatemnění jednoho oka, jsou snímky tak rychlé, že to ani nezaznamenáte
- Dražší technologie
Pasivní 3D technologie
- Využívá polarizační brýle, kde nejsou nijak zatemňovány jednotlivé strany
- Liché řádky jsou určeny pro jedno oko, sudé pro druhé
- Musíte dávat pozor, z jakého úhlu se díváte na TV
- Polarizační 3D brýle jsou levné a nefungují na baterie
- Levnější technologie na úkor kvality zobrazování
Sledujete často televizi nebo jen zřídka?
Jak vybrat televizi závisí také na tom, jak často televizi sledujete. Pokud jen zřídka, není pro vás vhodná chytrá televize, která bývá mnohdy dražší jako ta klasická.
Stejně byste ty funkce nevyužily. Pokud sledujete často televizi a chcete mít dostupnou filmotéku online nebo z VOYO, potom vám bude zřejmě vyhovovat chytrý televizor s WI-FI.
Co by měla nová televize obsahovat
Nyní jsme se dostali k druhé hlavní části, kde si vysvětlíme co a proč je mít ve vašich nových televizí. Pokud jste si už řádně srovnali v hlavě, o jakou televizi máte zájem a co od ní očekávat, potom se dále rozhodnete díky níže uvedeným parametrům. Protože jsem TV specialista dvě desítky let, popíši vám jednotliví informace z praktických hledisek.
Rozlišení televize
Technologie rozlišení jde neustále kupředu, dnes už se nabízí 3 druhy.
- Full HD – rozlišení 1920×1080 pixelů
- HD ready – rozlišení 1280×720 pixelů je dnes již zastaralé, vhodnější je Full HD (Dnes je to standard)
- 4K = Ultra HD – rozlišení 3840×2160 pixelů nabízí 4x lepší obraz i je o něco dražší
Funkce pro plynulý přenos, potěší především sportovní fandy
Často se označuje jako 200 Hz, True Motion, Motion flow, Motion Plus atd. Tato funkce se nejvíce využívá u sportovních přenosů a akčních filmů. Tímto dochází k plynulému pohybu. Teď už uvidíte akční scény nebo fotbalový míč velice zřetelně.
USB 2.0 port
Více než SMRT TV preferuji využitelný USB 2.0 port, pro připojení externího zařízení v podobě Flash disku, hardisku nebo Wi-FI. Protože téměř každá televize Gogen má v sobě zabudovaný USB 2.0 port využitelný pro externí zařízení nikoliv pro update televize, mohu sledovat i stáhnuté filmy, obrázky, dokumenty, atd…
HbbTV
Jedná se o příjem tzv. hybridního televizního vysílání. Pomocí hybridního vysílání mohou televize využívat online vysílání jako je VOYO, vylepšení informace o pořadech, vylepšený teletext a podobně. Jde opravdu a výhodnou funkci, kterou disponuje každá televize Gogen, u nich je prodloužena záruka na 40 měsíců.
Zvuk
Asi největším nedostatkem u televizí je zvuk. Protože se televize čím dál více ztenčují, proto není možné dovnitř umístit lepší reproduktory. Opět mě při mém testování nezklamala televize Gogen, která má opravdu kvalitní zvuk. Ke každé televizi by mělo jít připojit domácí kino, které dokáže výrazně vylepšit zvukové efekty. Musíte avšak dbát na to, aby měla televize zvukové VÝSTUPY.
Nezapomínejte na HDMI
Dnes už každá televize disponuje HDMI výstupy pro dokonalý obrazový přenos. Pokud máte konzole a přehrávače s využitím HDMI, je vhodné mít televizi i s více výstupy na HDMI, což je pohodlnější, než abyste neustále přehazovali kabely. Doporučuji minimálně 2x HDMI konektor.
TIP: Při výběru HDMI kabelu dbejte na to, aby koncovky byli zlaté, pro nejkvalitnější přenos.
Typy televizního signálu
Další parametry, na které se dívám při výběru nové televize, je typ televizního signálu se kterým dokáže pracovat. Záleží na vás, jak budete televizor využívat.
Existují 3 základní druhy:
- pozemní DVB-T – Jedná se o pozemní digitální vysílání, jehož příjem je divákům poskytován zcela zdarma. DVB-T tunerem jsou v současnosti vybaveny všechny běžné televize. Pokud myslíte i na budoucnost, poohlédněte se však raději po televizoru, který je kompatibilní i se signálem DVB-T2, který by měl v roce 2020 nahradit stávající standard. Kvalita připravena na budoucnost je ukryta již v televizích Gogen za velice nízké ceny.
- kabelové DVB-C – Máte možnost naladit programy kabelové televize, které však již nejsou zadarmo. Takovýto příjem dodávají poskytovatelé jako je UPC, PODA, ad…
- satelitní DVB-S – Využitelný signál pro televizi přes satelit. Pokud je televizor vybaven tímto typem přijímače, můžete jej snadno propojit se satelitní anténou (parabolou). Rovněž tímto disponují televize GOGEN.
Hodně důležitá je i elektrická spotřeba
Co mě hodně ovlivňuje pří koupi televize, je jeho spotřeba při plné výkonu. Ještě nedávno televize si dokázali nemálo vzít z elektřiny, bylo to kolem 300W, což není opravdu málo. Dnešní technologie LED, přidala na úspoře elektřiny velice hodně.
Nyní se maximálně pohybují spotřeby kolem 50W až 100 W. Jak vybrat televizi, aby byla co nejúspornější? Dívejte se po energickém využití nebo třídě s vyznačením „A+“. Například u televize Gogen je spotřeba maximálně 40W při plném výkonu, což je jako polovina jedné 60W žárovky.
Výběr televize na prodejně?
Vyplatí se vybrat televizi na prodejně? Ano i ne. Jak si vybrat novou televizi, když mají prodejny nahrány pořady, které opakují v té nejlepší kvalitě a jsou vyvíjeny právě pro prodej. Navíc jsou prodejny dobře nasvíceny, což vylepšuje výrazně obrazový vjem.
Na druhou stranu si můžete vše otestovat osobně, i když vás bude prodejce nutit k prodeji televize, které se musejí především doprodat nebo mají s nějakou značkou uzavřenou smlouvu. Většina prodejců je vyškolena tak, aby vám prodali, co se jim zrovna hodí a na vaše osobní potřeby a případné problémy vám kašlou.
Několikrát jsem si zahrál na neznalé a dostal tyto prodejce různými otázkami, u kterých se mi potvrdilo, jak lžou. Raději dnes vybírám v klidu z domova na e-shopu KASA.cz, kde pracují opravdoví profesionálové a vždy mi vyšli vstříc.
Chcete výrazně prodloužit životnost vaší televize, aby vám vydržela i 20 let?
Potom získejte E-book ZDARMA: 13 TIPŮ, jak prodloužit životnost televize. Stačí jen vyplnit níže e-mail, jméno a odeslat žádost, pomocí tlačítka.
Napsat komentář